DOŁĄCZ!

Translate

wtorek, 16 lipca 2019

Nie wszystkie pędraki to szkodniki. Jak odróżnić pędraki kruszczycy złotawki od pędraków chrabąszcza majowego?


Ostatnio dokonałam ciekawego odkrycia w kompostującej się pod chmurką kostce siana. Kiedy chciałam siano rozłożyć na nowo tworzonej rabacie, okazało się, że jest kostka jest pełna gniazd pędraków.Widziałam wcześniej pędraki w ziemi i wiem, że sporo lata u nas chrabąszczy, więc przyjęłam, że to pewnie one. Wyszukałam nawet na szybko w telefonie "pędrak chrabąszcza majowego" i sobie potwierdziłam - tak, duży, jasny, ciemny odwłok, nóżki - to jest to.
Ponieważ pędrak chrabąszcza żywi się korzeniami roślin, uznawany jest za szkodnika. Trochę zastanowiło mnie, czemu zjada siano... ale co ja tam wiem. Wyzbierałam wszystkie (sporo...) i wywiozłam poza działkę tam, gdzie wywożę ślimaki.
No i wrzuciłam film na youtube. Jak to dobrze czasem wrzucić coś na youtube, bo można czegoś ciekawego się dowiedzieć od Was. Te pędraki w kostce siana to nie larwy chrabąszcza, a kruszczycy złotawki - tego zielonego chrząszcza, co siedzi na kwiatkach (żywi się nimi) i faktycznie u mnie zawsze jest tych chrząszczy trochę.Pędraki kruszczycy nie żywią się korzeniami roślin, a rozkładającymi się szczątkami, spróchniałym drewnem no i jak widać sianem. W związku z tym w ogrodzie można je uznać za bardzo pożyteczne, bo pomagają nam rozkładać materię organiczną. Stąd też w kostkach mnóstwo było czarnych odchodów, podobnych do odchodów mysich, że aż pomyślałam, że mysz polna w tej kostce chyba ma gniazdo.

Pędraki były różnych rozmiarów - od kilkucentymetrowych, do malutkich, kilkumilimetrowych. Cykl rozwoju takiego pędraka to 1-2 lata, w kostce były larwy w różnym stadium tego cyklu, tak myślę.

Dzisiaj chcę pokazać pędraka kruszczycy złotawki i jak go odróżnić od pędraka chrabąszcza majowego.

Przede wszystkim - oto pędrak kruszczycy:Własnego zdjęcia pędraka chrabąszcza majowego nie mam, ale ze źródeł w internecie - forum Ogrodowisko, wątek tutaj - jest fotka z porównaniem obu pędraków, i fajne zdjęcie larwy chrabąszcza na światkwiatów tutaj.

Podstawowe różnice:

1. Pędrak chrabąszcza ma dłuższe nóżki, może poruszać się na nich, podczas gdy pędrak kruszczycy ma je króciutkie i bardziej może pełzać całym ciałem, niż korzysta z nóżek.
2. Pędrak chrabąszcza ma przed czarnym odwłokiem takie jakby zwężenie, podczas gdy pędrak kruszczycy tego nie ma.
3. Pędraki chrabąszczy znajdziecie tam, gdzie żerują - w glebie, podczas gdy pędraki kruszczycy tam, gdzie martwe rośliny i materia organiczna - w kompoście, w próchnie, w sianie...

To takie trzy różnice, dzięki którym ja już na pewno będę umiała stwierdzić, co jest co. I na przyszłość nie eksmitować pożytecznych zwierząt z ogrodu, a po prostu przenieść je w inne miejsce, np. kompostownik czy gruba ściółka. Mam nadzieję, że ten post się komuś również przyda.


Joanna.

3 komentarze:

  1. O ile w tym roku widziałem u siebie jednego chrabąszcza majowego, a kruszczycy w ogóle sobie nie przypominam, to będę miał na uwadze, że coś takiego istnieje i sobie radzi, nie czyniąc szkód. Dzięki za ten materiał. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłam pewna że te pędraki są identyczne ale teraz już zaczynam je odrózniać :))

    OdpowiedzUsuń
  3. U mnie w kompoście jest ich sporo, cieszę się, że są nieszkodliwe.

    OdpowiedzUsuń