DOŁĄCZ!

Translate

poniedziałek, 25 marca 2019

Zaprawianie popiołem drzewnym cebuli dymki.Przed posadzeniem, warto zaprawić to, co sadzimy. O nie-chemicznych metodach zaprawiania nasion pisałam już tutaj. Teraz wypróbowuję zaprawianie popiołem drzewnym cebuli dymki.

Popiół łatwo uzyskać ze spalenia kawałka drewna, najlepiej liściastego, bo z tego, co wiem, jest bogatsze w składniki mineralne, niż to iglaste.

Zaprawione nasiona czy cebulki mają być chronione przed chorobami np. grzybowymi, a także przed szkodnikami (ponoć śmietka cebulanka go nie lubi, ale chyba bardziej trzeba sypać w trakcie jej wylotu czy już żerowania). Cebula lubi też potas, którego popiół zawiera sporo, więc na start dostanie takie doładowanie.


Zaprawiać można mieszając nasiona z popiołem, a w przypadku cebulki, zmieszałam popiół z wodą i wykąpałam w tym cebulki tuż przed wsadzeniem.
Jeśli macie popiołu więcej, można wsypać w dołki lub rządki, gdzie sadzicie cebulę.

Jakie Wy macie sposoby na zaprawianie dymki?
Joanna.


5 komentarzy:

 1. Nie słyszałam jeszcze o takiej metodzie. Na pewno spróbuję!

  OdpowiedzUsuń
 2. do zaslepienia beczki mozna uzyc sruby z duza podkladka i uszcelki , deetki lub kawalka innej gumy . Trzyma latami -sprawdzone

  OdpowiedzUsuń
 3. też tak popiołem drzewnym zaprawiłam dymkę, a część zaprawiłam rozpuszczoną polopiryną i cynamonem,ktoś radził na forum ogrodniczym...czekam na efekty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam wcześniej o takim zaprawianiu cebulek. Wcześniej używałam preparatu kupowanego w ogrodniczym, ale popiół na pewno będzie zdrowszy dla roślin.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja zamaczałam najpierw cebulki w wodzie a później obtaczałam je w popiele.

  OdpowiedzUsuń