DOŁĄCZ!

Translate

niedziela, 8 lipca 2018

Gildia Trzy Siostry i... Brat - status permakulturowej grządki.Postanowiłam tą gildię przezwać inaczej, bo do dyni, fasoli i kukurydzy dołączył pomidor, który się sam rozsiał po zeszłym roku. Trzy Siostry i Brat - testuję, jak się to zachowa, jak pomidorki koktajlowe wypełniają przestrzenie pomiędzy siostrami. Jak na razie, z początkiem lipca, wszystko wygląda dobrze.

Dynie rozrosły się, większość tych liści to jeden egzemplarz, bo reszta tak czy siak jest albo mniejsza albo podgryziona...Fasola - kilka odmian, a najwyższa ta tyczna, pierwsza wysiana, ma już strąki. Myślę, że może za szybko ją wysiałam, bo pięła się już ostro, zanim kukurydza urosła....Kukurydza ma już ładne kolby i kwitnie, a po co poniektórych wspina się fasola. Większość jednak używa tyczek. Mój błąd w planowaniu terminów no i moja zapobiegliwość - bałam się, że kukurydza wcale nie wyrośnie, dlatego przygotowałam tą konstrukcję.Tak w ogóle to sobie nie wyobrażam, żeby tej fasoli miała wystarczyć taka niska kukurydza - albo Indianie mieli wysokie kukurydze, albo niższe odmiany fasoli...No i pomidorki - tu i ówdzie, już owoce się zawiązują. W sumie pomidory i dynie się też lubią, więc może tragedii nie będzie. Chyba nie ma tu żadnych specjalnych negatywnych oddziaływań z pomidorem.No i jeszcze krótki tour z komentarzem... Dodatkowo pokazuję, jak te korzenie przybyszowe ogarniają sprawę podgryzionej dyni (było o tym tutaj):Joanna.

10 komentarzy:

 1. Na jaką wysokość ma ci urosnąć kukurydza?
  U mnie też zawsze gdzieś zawieruszy się krzaczek pomidorka, w tym roku odkryłam go w ,,nowej rabacie" w słonecznej części, rośnie... tyle że musze uważać jak piekę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem właśnie, ile powinna mieć kukurydza, ale chyba ze 2 metry, żeby podeprzeć ten gatunek fasoli z czerwonymi kwiatami. W sumie te kukurydze na polach są wyższe niż te moje...
   No pomidorki są szalone, mam je też w innych częściach mimo, że tam w zeszłym roku nie rosły... wspaniałe są :)

   Usuń
  2. Kukurydza dorasta, mniej więcej, do dwóch metrów, a Twoja fasola, bez problemów, powinna ją przerosnąć jeszcze przynajmniej o metr, więc to jest raczej kwestia doboru odmian. Indianie tak dobrze nie mieli. :)

   Usuń
  3. No właśnie, takie odmiany... :)
   ps. sprawdź maila ;)

   Usuń
  4. Dobrze, że zwróciłaś mi uwagę, ponieważ tego adresu mailowego zwykle nie sprawdzam. :)

   Usuń
 2. U mnie w zeszłym roku dynia rosła razem z pomidorkami. Kukurydze też mi rosną malutkie, a kawałek dalej na polu są dwumetrowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No te dwumetrowe to jakieś chyba specjalne odmiany albo specjalnie traktowane, dochodzę do wniosku... :) moja sąsiadka z działki też ma kukurydze i też nie są jakieś ogromne. a te moje chyba mają takie być, jak są, dla mnie i tak są wysokie hehe (bo wyższe ode mnie :P).

   Usuń
 3. Kukurydzę z rozsady robiłaś z tego co kojarzę ..... pamietasz kiedy siałaś je?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś w marcu, druga połowa/pod koniec... wzięłam tą zasadę ok. 6 tygodni przed wysadzeniem.

   Usuń
 4. Nigdy nie siałam kukurydzy mam pomysł żeby w przyszłym roku spróbować. Duży jest plon z jednej rosliny? Ile kolb z jednej jest?

  OdpowiedzUsuń