DOŁĄCZ!

Translate

niedziela, 11 września 2016

Zabawy w słomie, czyli o ściółkowaniu i zakładaniu nowych rabat.

Uwielbiam zapach słomy, mogłabym się w niej tarzać i czasem się tarzam właśnie... a że dostawa 10 kostek wczoraj przybyła, od rana uprawiam zabawy w słomie :).


Nie tylko do ściółkowania, okazuje się, słoma może się nadać. Ale po kolei...


Ostatnio wyłożyłam kartonami kawał ogrodu po zbiorze czosnku, dokładałam, co miałam, ale został mi kawałek i na nim pokażę, jak przygotować ziemię na wiosnę. Można to robić bezpośrednio na trawie, jeśli chcemy ją przekształcić w rabatę, ale można też na kawałku uprawianej już ziemi.
Nic z ziemią nie robimy - jeśli rosną tam "chwasty" czy cokolwiek, przykrywamy to po prostu kartonami. Szczelnie. Na to dajemy warstwę czegoś z azotem - ja mam kurzaczek :) Czyli odchody kurze. Jeśli mamy, można teraz rzucić też kilka większych gałęzi.Na to dajemy warstwę mulczu - co tam mamy - liście, trawę skoszoną, ścinki zielone. Ja dałam - znowu od sąsiada - zielone ścinki i trawę.Na tym można zakończyć, ale ja wyłożyłam jeszcze słomę. Takkk.... pięknie wygląda i pięknie pachnie - słoma pachnie latem!Truskawkom i malinom też się trochę dostało.Co ze słomy jeszcze...

Ostatnio natrafiłam na temat zakładania ogrodu w kostkach słomy. Generalnie metoda sprowadza się do wykorzystania kostki słomy zamiast ziemi - sadzimy, siejemy w nią. Taką kostkę trzeba najpierw trochę przygotować. Jeśli dostanie nam się takowa na wiosnę, to ludzie opisują traktowanie jej azotem i zalewanie wodą w cyklach kilkudniowych - jeśli ktoś jest zainteresowany, na youtubie jest sporo filmów pod hasłem "straw bale gardening". Zamiast sztucznego azotu, lepiej dodać np. nawóz kurzy. Polewamy kostkę wodą, która ona nasiąka i z azotem ładnie się "przerabia". Ponoć po miesiącu można już do niej wsadzać. Ciekawostką jest, że słoma dobrze się przerabia też z moczem - więc jak macie gości na działce, można ich wodą napoić i wykorzystać ;) hehe.


Ja mam kostki teraz, na jesień, więc nie spieszy mi się tak bardzo. Kostki postawiłam w miejscach, gdzie chcę spróbować takiej uprawy, i posypałam trochę kurzakiem. Pod spód wyłożyłam też kartony, posypałam je trochę nawozem i przykryłam słomą. Jesienią i zimą słoma już się trochę przekompostuje i na wiosnę powinnam być w stanie wsiewać czy wsadzać. Przy wsiewaniu piszą, że warto podsypać kompostem, bo ziarenka mogą się pogubić w słomie. Widziałam na filmiku faceta, co wsadzał sadzonkę pomidora z doniczki prosto do słomy, głęboko. I tyle.


Ciekawa jestem, czy ktoś z Was próbował takich upraw w kostkach słomy?


Parę dni temu zauważyłam, że w przejściu po jednej stronie altany krzyżak zrobił sobie sieć tak, że przejść się nie da, nie niszcząc jej. Zniszczyłam mu ją raz i miałam nadzieję, że się przeniesie. Skąd! Dzisiaj to samo, założył piękną sieć.No więc cały dzień chodziłam drugą stroną, żeby mu nie przeszkadzać...Jakiś czas temu wykopałam cebulki tulipanów, żeby przenieść je w inne miejsce. Posortowałam je po wielkości na trzy grupy i wsadziłam tam, gdzie ostatnio śliwki i czarne porzeczki. Dodatkowo, przy okazji, zużyłam resztę krążków i ułożyłam kolejny kawałek ścieżki.


 

A tak wygląda po wsadzeniu cebulek i - oczywiście - przykryciu słomą :).


Pokontemplować sobie ogród co jakiś czas lubię.I różne obserwacje mam z poziomu ziemi...

A cukinie rosną...Pomidorki dojrzewają... 

 

I pięknie jest... :) 

 

 

 

 Joanna. 

11 komentarzy:

 1. pogoda sprzyja relaksowi i pracy w ogrodzie, a im więcej się zrobi jesienią, tym mniej będzie pracy wiosną, fajne eksperymentujesz czerpiąc energię z przyrody :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie u Ciebie, bardzo sielsko, u mnie też wysyp pomidorow a z kostka słomy spróbuję, czemu nie. Dziś w pracy byłam, jutro mam dzień wolny, trochę polezaczkuje w ogrodzie, od dołu kwiatkom będę zdjęcia robić :-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Tęsknię za ta sielską atmosferą wsi...

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie to wszystko wygląda. Fajnie, że tak długo w tym roku, możemy się cieszyć ładną pogodą i wciąż spędzać czas na powietrzu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zabawa w słomie to jest to. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy sposób przygotowania ziemi, może się przydać:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za wszystkie przemiłe Wasze komentarze! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale mi dzisiaj urządziłaś ciekawą lekcję. Nie miałam pojęcia, że słoma jest tak wszechstronna, chociaż mieszkam na wsi od urodzenia.
  Dzięki za inspirację.
  Twój ogród uroczy:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Aj! Tarzać się w słomie! Strasznie kłuje! Dla mnie ściółkowanie roślin słomą/sianem to jedna z najbardziej uciążliwych prac w ogrodzie. Cała jestem zakurzona i podrapana, skóra swędzi jak diabli, w podkoszulku i szortach gromadzą się drobne igiełki niemożliwe do wytrzepania, które potem mnie kłują przez kilka kolejnych dni.

  OdpowiedzUsuń