DOŁĄCZ!

Translate

środa, 22 czerwca 2016

Naprawa studni abisyńskiej

Studnia abisyńska, inaczej abisynka, to taka wywiercona dziura w ziemi na kilka metrów w głąb, wsadzona rura, na dole filtr, a na górze ręczna pompa. Działa na zasadzie tworzenia tłokiem ciśnienia, dzięki czemu woda z ziemi idzie w górę i voila! mamy wodę.
Tak to bardzo w skrócie i niefachowo mówiąc wygląda. U mnie wyglądało to nieco inaczej...

Za każdym razem, kiedy chciałam pompować, musiałam od góry zalewać wodą, żeby uszczelnić cały tłok i wytworzyć to ciśnienie, po czym woda dopiero szła (lub nie) w górę. Czasem zużywałam pół beczki wody na samo zalanie, żeby napompować te pół znowu - jak myślałam o konieczności użycia tej studni, to od razu stres, bo nie raz, nie dwa kończyło się porażką - po prostu brak wody. Dlatego w tym roku uzbroiłam się w trzy beczki na deszczówkę...


Koniec maja i początek czerwca był upalny i wystraszył mnie nie na żarty, kiedy w ostatniej beczce zobaczyłam dno, a studnia ogólnodostępna na działkach też pokazała figę i nie było nawet jak wiadrem resztek tej wody nabrać... I tak siedzę sobie raz na leżaku, ciesząc się słońcem, i patrzę w lewo, a tam sąsiad dwie działki dalej, podlewa ogród. Patrzę na niego, a on podchodzi do swojej abisynki, łapie na rączkę i sobie pompuje, a woda górą mu tryska i dalej bez problemu leci, leci i leci... Żadnego zalewania, żadnego problemu. Poziom wód gruntowych w maju wcale nie opadł do stanu krytycznego i dlatego studnia mi wyschła - nie. Albo studnia jest zepsuta i da się ją naprawić, albo już ma swoje lata się się skończyła - trzeba będzie wywiercić nową. Podjęłam decyzję, że się za to wezmę i zaczęłam studiować... google i ogłoszenia.

Obdzwoniłam chyba z 10 firm, które zajmują się wierceniem studni - albo zajęci, albo nie naprawiają, albo nie abisynki, albo urlop i proszę przywieźć samą pompę w przyszłym tygodniu... I porażka na tym polu, niestety nie udało mi się znaleźć nikogo, kto by miał cień chęci przyjechać i tą studnię sprawdzić, obejrzeć - skąd ja mam wiedzieć, czy to pompa zepsuta, czy może studnia zamulona? Naprawię pompę, a studnia dalej zepsuta i co sobie z tą naprawioną pompą zrobię...
Zaczęłam studiować temat głębiej.

Są pasjonaci studni abisyńskich, którzy stare egzemplarze pomp odrestaurowują i dają im drugie życie. Są znawcy pomp, którzy dzielą się doświadczeniem na youtube, wszystko pokazując bardzo dokładnie i doradzając, co i jak. Są strony, artykuły i mnóstwo informacji, na których bazując, w pierwszej kolejności, postanowiłam rozmontować pompę i zobaczyć jak się ma tłok.


Pompa to to, co na górze. Osadzona jest na rurze, przykręcona do niej z uszczelką, żeby powietrze nie dostawało się do rury tłoka.

uszczelka 1

klin + uszczelka 2W rurze jest klin, także z uszczelką. Kiedy woda jest zasysana, klin się podnosi i pozwala jej lecieć.


Rura studni.
Dalej w pompie mamy tłok, połączony u góry z rączką do pompowania.

Tłok ze skórzaną uszczelką.

Odkręciłam tłok od góry i wyjęłam całość.
Tłok.Teraz - najczęstszą przyczyną nieszczelności tłoka jest po pierwsze skorodowanie żeliwnej pompy - żeliwo jest porowate i w miarę upływu czasu, przy kontakcie z wodą, koroduje, jest rdza i ogólnie nie jest gładkie. Taką powierzchnię trzeba przeczyścić papierem ściernym lub drucianą szczotką - powierzchnia ma być gładka, żeby nie było potencjalnego przepływu powietrza, bo ciśnienie nam się nie wytworzy. U mnie ta powierzchnia była bardzo nierówna, więc ją papierem ściernym przeczyściłam.

Druga rzecz to wymiana uszczelki. Mamy uszczelki gumowe i skórzane. Ja w tym tłoku miałam założoną skórzaną. Mówią, że skórzane są lepsze, trwalsze. Koszt jest rzędu kilkunastu złotych na allegro na przykład.

Teraz tak - trzeba zmierzyć średnicę pompy - są 70 mm i 75 mm najpopularniejsze. Moja ma 75cm.
Średnica tłoka będzie ciut mniejsza, u mnie to jest chyba 70 mm.
Jak się nałoży uszczelkę na taki tłok o średnicy 75 mm, to wydaje się niemożliwym jego upchnięcie do dziury... A skoro średnica tłoka jest 70 mm, to też taka uszczelka była u mnie najprawdopodobniej założona. Obejrzałam film na youtube gdzie facet młotkiem wbijał tłok z nową uszczelką... Uszczelka u mnie łatwo dała się wyjąć i dość luźno chodziła - podejrzane?

Mój filmik pokazuje luzy tłoka w pompie: No to rozkręcę tłok i wymienię uszczelkę. 15 zł za nową skórzaną 75 mm. Ścieram się, ścieram, staram się rozkręcić ten tłok, ale nie idzie. Skorodowany, zastany jakiś... Wygooglowałam i czytam, że faceci imadłami sobie pomagają i młotami i czegoś takiego rozkręcić nie mogą... ha... Już myślałam, że kupię nowy tłok cały (to koszt ok. 50 zł), ale przypadkiem spotkałam sąsiada z działek i zgadaliśmy się o tej studni, zaoferował, że mi ten tłok rozkręci... I tak zrobił. Mówił, że użył WD40 do tego. Zajęło mu to chyba z 2 godzinki, oddał mi tłok skręcony już z nową uszczelką. Jak tu nie wierzyć w ludzi? Hehe... Powiedział, że przed włożeniem muszę pomoczyć z dobę, dwie tą skórzaną uszczelkę - skóra jest super twarda i zmięknie trochę pod wpływem wody, dopiero można włożyć.

Tak zrobiłam, moczyłam dobę i podekscytowana zaczęłam wsadzać ten tłok w pompę od dołu, tak jak się spodziewałam - bardzo przydał się młotek. Powoli wbijałam, starając się równomiernie, żeby nie uszkodzić uszczelki (myślę, że gumową łatwiej byłoby tu uszkodzić - skóra jest bardziej elastyczna i wytrzymała). Z 10 minut się z tym ścierałam, może 15. Udało się! Przymocowałam tłok do rączki i skręciłam całą studnię.
Z tego podekscytowania nie zrobiłam żadnych zdjęć...

Moment prawdy.... Kilkanaście "pompnięć", a przy pierwszym już czuć było różnicę i ciśnienie, które się wytwarza. Niczym u mojego sąsiada... woda trysnęła górą i zaczęła lecieć z kranu, czyniąc mój dzień najlepszym działkowym dniem czerwca tego sezonu...Ps. Przepraszam wszystkich fachowców za używanie języka w odniesienie do studni i jej części, który może być nie-fachowy.
Joanna.

11 komentarzy:

 1. Nie no rewelacja. Brawo dla Ciebie. Nie poddałaś się i zrobiłaś to bardzo fachowo. Super :) Tak trzymaj

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję :-) kobieta też potrafi:-) a jak :-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. świetnie, super że zrobiłaś to sama :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak można coś zrobić samemu, to dlaczego nie :) Super sprawa :) Oby jak najmniej napraw ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam kobiety, które biorą sprawy w swoje ręce i nie boją się takich "męskich" napraw - bardzo udany serwis!

  OdpowiedzUsuń
 6. Grunt to się nie poddawać, super sobie z tym poradziłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurcze bardzo pomocny wpis! Trafiłem przez filmik na YT. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń