DOŁĄCZ!

Translate

piątek, 17 lipca 2015

Lepiej późno niż wcale... Nornice.

Piękną sobie rabatę zaplanowałam z zawilcami japońskimi zeszłej jesieni... Piękną rabatę pod altaną z dużymi hostami i żurawkami... Moje ukochane lilie tygrysie, miałam ich sporo... Tulipany na wiosnę - spodziewałam się kolorowych dywanów... Posiałam dwa rodzaje słodkiej marchewki, zasadziłam sporo ziemniaków... Posadziłam 4 borówki amerykańskie, różne odmiany... No i moje ukochane cukinie...
W zeszłym roku w ogrodzie miałam pełno dziur, ale nie tak wiele zniszczeń. Pamiętam podkopywane rzędy pomidorów i dyni, ale nigdy nie zniszczone rośliny. Pamiętam pojedyncze kwiaty, byliny zjedzone czy zapadnięte, ale nigdy nie było tego na tyle, żeby mnie zaalarmować.

A teraz proszę.... oto, co ostatnio odkryłam, to już drugi krzak cukinii...

  Wieczorem, przechadzając się po działce, patrzę a wysoki kwiat gailardii rusza się nienaturalnie... podchodzę, dotykam, biorę do ręki i kwiatek wyciągam, już bez korzenia!...


Moje marchewki praktycznie zniknęły, jedna-dwie marne kępki zostały tylko. Hortensja od wiosny nie urosła wcale, ciągle przy ziemi, listki pozasychane. Zawilce japońskie - posadziłam ich kilka w grupie, zniknęły po prostu, nie ma ich. Korzenie host i żurawek poobgryzane, rośliny zatrzymały się w rozwoju i schną powoli. Zastanawiam się, czy odbiją...Marchewka przed i jej pozostałości...

No i borówka amerykańska, z pięknymi jagodami już, zaczęła schnąć. Wyciągnęłam ją bez trudu z ziemi, bo nie miała już korzeni.
Moje poletko ziemniaków zostało zdziesiątkowane po prostu, zebrałam garstkę młodych ziemniaków - zbiory śmiechu warte...Trochę się z tego śmiałam, że mam zwierzątka w ogrodzie no i takie pyszne warzywka, że im smakują... Ech... Wiadomo, nie zawsze wszystko wychodzi, nie wszystko w ogrodzie się udaje i z tym się trzeba liczyć. Jednego roku mamy to, innego tamto... coś nie wzejdzie, coś zachoruje i tak dalej.
Ale jak zobaczyłam, że moje bylinowe rabaty - wiadomo, długoterminowe inwestycje - cierpią na tym i wyglądają tak samo, jak rok temu - osiągnęłam limit.


Szukając w internecie naturalnych sposobów odstraszania (nie zwalczania) nornic, znalazłam sporo, a zastosowałam następujące:

- powpychałam ząbki czosnku w dziury - zapach ma je odstraszyć (chociaż nie mają ŻADNEGO problemu, żeby zjeść korzenie borówki, obok której rośnie czosnek)

- zalałam dziury gnojówkami z pokrzywy, skrzypu i wrotyczu, bo ponoć zapachu nie lubią

- powpychałam liście orzechów do dziur - też zapachu nie znoszą, ponoć...


Jak zobaczyłam zeżarte korzenie krzaka cukinii, poszłam do sklepu i kupiłam odstraszacz na baterie.


Ma on działać na zasadzie dźwięku, którego nornice nie lubią (znowu: ponoć!). Jeden to koszt ok. 20 zł, na dwóch bateriach AA działa do 340 godzin, czyli co około dwa tygodnie trzeba będzie wymienić baterie. Wystarcza na powierzchnię 200-300 metrów, więc kupiłam dwa, na wszelki wypadek, chociaż ogrodu większego nie mam. Odstraszasz włącza się i wpycha w dziurę.Wydaje z siebie takie ciche piiiii, słyszalne dla mnie w odległości kilku metrów. Słychać to na filmie:
Od trzech dni nowych zniszczeń nie ma... trzymam kciuki.

Jakie są Wasze sposoby na nornice?


Joanna.7 komentarzy:

 1. Nornice nie lubią zapachu bzu czarnego, dobrze jest w dziurki - norki powkładać jego kwiaty.
  Innym sposobem jest powkładanie nasączonych w oleju szmatek (może być papier toaletowy) w otwory i zasypanie ziemią.
  Olej jełczeje, a zapach przepędza nornice.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! :) Nie słyszałam w ogóle o sposobie z olejem...

   Usuń
 2. Ja tez muszę coś kupić na nornice.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na nornice dobry jest kotek:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam psa i wtykam w takie dziury sierść mojej suki. U fryzjera słyszałam, że ludzkie włosy mają taką samą właściwość. latem, kiedy dużo przebywamy na działce z psem, kretów nie mam. Potrafią się pojawić zimą, właśnie, kiedy nas tam nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie nornice pijawiły się po założeniu grządki wałowej. Mieliśmy sporo pni i gałęzi po porządkowaniu terenu, więc wydawało się, że forma wału będzie znakomitym pomysłem na zagospodarowanie większej ilości drewna. Cóż, to było zaproszenie dla nornic. Na wale miałam posiane cukinie i dynie - zjadły wszystkie siewki, co do jednej.
  Dałam im spokój mając nadzieję, że sobie z czasem pójdą. Niestety, na jesieni wyżarły wszystkie warzywa korzeniowe, ktorych nie zdążyłam wykopać. Nie pogardziły nawet porami i cebulą. Wyjątkowo im u mnie dobrze!

  Powiesiliśmy w grudniu budkę lęgową na sowy. Niestety na razie nie zaobserwowaliśmy lokatorów. Nornice mają się świetnie :-)
  Czy w Twoim przypadku coś zadziałało?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nic nie zadziałało, po prostu w następnym sezonie same się wyniosły :) miałam też obawy przed ściółkowaniem, ale od dwóch lat z powodzeniem dokładam ściółki i z nornicami problemu nie ma. Więc jest to moim zdaniem często kwestia szerszego obszaru. Bardzo fajny pomysł z sowami, o to chodzi żeby spróbować zbalansować ekosystem :) pozdrawiam!

   Usuń