DOŁĄCZ!

Translate

wtorek, 9 września 2014

Krótkie porady - suszenie papryki


Czas zbiorów papryki - u mnie odmiana Chili i Barani Róg owocuje teraz intensywnie. Obie odmiany są ostre, więc nie sposób wykorzystać ich od razu. Możemy więc takie papryczki w bardzo prosty sposób przygotować do przechowania przez następne miesiące. A właściwie 3 sposoby - suszymy następująco:1. Na sznurku czy druciku - po prostu przewlekamy papryczki przez drucik lub igłę z nitką i wieszamy w ciepłym, suchym miejscu. Czekamy tutaj dość długo, bo woda musi z nich wyparować, ale za to są bardzo dekoracyjne.

2. W piekarniku - jakieś 5 godzin w niskiej temperaturze, ok. 50 stopni. Wada: czas długi, zaleta - dostępność (piekarnik większość z nas ma).

3. W suszarce do warzyw/owoców. Plus taki, że szybko, minus - trzeba taki sprzęt posiadać.

Po ususzeniu, możemy w całości zapakować do szczelnych pojemników/dekoracyjnych słoików, możemy też posiekać, zmielić... jak kto lubi. Przyprawa gotowa.


Joanna.

Inne ciekawe:

5 komentarzy:

 1. jak widzę metody suszenia papryki przypominają także nieco metody suszenia grzybów.

  OdpowiedzUsuń
 2. fajnie
  w tym roku miałem papryki ostrej 30 krzaków
  jest to papryka z paskami poprzecznymi, na necie zdjęć nie znalazłem, ale jest sikiera.
  sadzonki zrobiłem i dałem koledze, jego owoce ostre a moje jakoś mniej.
  po wysuszeniu brak ostrości. Czy ktoś to rozumie??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to związek ostrości z dojrzewaniem papryki. Niedojrzała będzie mniej ostra, dojrzała - bardziej, odpowiednio do gatunku. Może kolega ma bardziej nasłonecznione miejsce,a może Ty zerwałeś wcześniej?

   Usuń
 3. Ciekawe pomysły. Ja swoje niedobitki papryczki (przy nie zjedzeniu całej) kładę na telerzyku na mikrofalówce. Schną szybko. Dzieci się trochę nimi zainteresowały, ale już się nauczyły, że lepiej nie ruszać ;)
  A nasionka wsypuję wprost do doniczki. W ten sposób z jednego krzaczka papryczki założyłam hodowlę, którą na zimę biorę do domu i papryczki są zawsze świeże 😊

  OdpowiedzUsuń