DOŁĄCZ!

Translate

niedziela, 22 września 2013

Apogeum jesiennego sadzenia - cebule!

Część cebul gotowa do sadzenia
Oprócz naszej rabaty z tulipanów (do których wczoraj dosadziliśmy 4 piękne narcyzy... :) ), mamy plany na trochę więcej cebul w całym ogrodzie. Zaplanowałam to już kilka miesięcy temu i wreszcie przyszły! 6 kg cebul tulipanów, narcyzów, czosnków, krokusów, cebulic, irysów, kłącza pustynników... Szaleństwo! wiem... :) 


Czuję się jak przy rozpakowywaniu prezentu gwiazdkowego... Cebule są popakowane w siatki i w środku podpisane. Kłącza pustynnika - jedno w folii, drugie w papierowej torebce. Wszystko wygląda zdrowo.
Teraz planowanie... to zabiera mi najwięcej czasu, to jest jak wielki projekt - co ma się pokazać gdzie w ogrodzie w przyszłym roku - wyzwanie!


Teraz wydaje mi się, że nie mam wystarczająco miejsca... co ja myślałam? Same cebule w ogrodzie będę miała?
Zaczynam od zaznaczenia kolorów - na karteczkach rysuję sobie kolor danej odmiany, żeby wiedzieć, jak je mniej więcej zestawić kolorystycznie. Potem łączę sobie w pary grupy, które chcę mieć razem, i opisuję je. Oczywiście udało mi się to zrobić dla części cebul, a resztę pakuję w plecak i idę na żywioł... :) 

Przedstawię kilka zestawień i kilka miejsc, w których posadziłam cebule i dlaczego, natomiast nie jest to wszystko - potem już wsadzałam zgodnie z pomysłem, który miałam w danej minucie :) Co ważne, wszystko zapisałam w mokrym i brudnym od ziemi zeszycie oraz pozaznaczałam patyczkami z nabitymi korkami po winie. Można na nich pisać, można nic nie pisać, byleby wiedzieć, gdzie coś jest posadzone, bo mówię Wam, szybko można zapomnieć :) 

No to jedziemy. 


Pustynnik wąskolistny "Bungei"
Pustynnik himalajski "Cleopatra"
Najpierw mój pierwotny plan na rabacie bylinowej (powinnam ją teraz nazwać bylinowo-cebulową). Tutaj już dawno zaplanowałam dwa pustynniki - wąskolistny "Bungei" i himalajski "Cleopatra". "Bungei" to zdecydowanie mniejsze kłącze, troszkę się połamało, zapakowane w folię z jakimś rodzajem trocin w środku. "Cleopatra" to wielkie kłącze z długimi wąsami, wygląda jak wielki, śpiący pająk... Co ważne przy pustynnikach, wszystkie jego nogi trzeba rozprostować w ziemi - więc potrzebuję dość szerokiego dołka. W ogóle o sadzeniu pustynników dowiedziałam się, co następuje: lubią słońce i nie lubią nadmiernej wilgoci (sama nazwa wskazuje...), w mokre lata trzeba je okrywać jakąś folią, żeby nie podmokły... Ciekawe. Jeśli chodzi o sadzenie, to dołek musi być dość głęboki, bo to przecież wysokie rośliny (ponad 1 m), to tak ok. 20 cm trzeba wykopać. Jeśli ziemia jest piaszczysta, to w sumie można wsadzić i cześć. Natomiast bardziej zbite gleby, te bardziej gliniaste, trzeba ulepszyć poprzez jakiś drenaż, więc dołek jeszcze głębszy trzeba wykopać, nasypać kilka cm żwirku czy keramzytu, na to ziemia i dopiero nasz pustynnik. Ale jeszcze przedtem trzeba podsypać piasku - pustynnik może być wsadzony tylko na ten piasek, i to nawet przy piaszczystych glebach :) OK. Jasne. W momencie zbierania tych informacji zdaję sobie sprawę, że na mojej mini-rabacie, przy tym, co już tam wsadziłam i przesadziłam, nie mam miejsca na 2 wielkie dołki, żeby nie naruszyć innych roślin. 

Lekcja na przyszłość: planować lepiej, większe rośliny wsadzać na początku i powstrzymać się od entuzjastycznego wsadzania tego, co się ma, zanim te największe nie zostaną wsadzone. 

To nic, jakoś udaje mi się znaleźć dwa miejsca na tyłach rabaty i wykopuję dwa solidne dołki. Ziemia nie jest tutaj zbyt przepuszczalna, więc kopię ciut większy dołek i sypię trochę keramzytu (nie dużo - dwie, trzy garście, mam nadzieję, że roślinom to wystarczy), przykrywam ziemią, sypię na to piasek (kupuję piasek do piaskownic, bo niestety nic innego w sklepach nie ma) i na to układam kłącza. To większe ciągnie w jedną stronę, więc tak układam.
Wsadzone pustynniki i czosnki.
 Mam tu trochę problemów, bo trudno rozprostować takie długie, splątane wąsy, które przy tym są dość kruche. Co się połamało, to się połamało, pustynniki leżą i mogę przykryć je ziemią. Ale teraz, zanim zakopię, wykopuję też dołki na czosnek "Gladiator" - duże cebule fioletowych czosnków, których kwiatostany dochodzą do 12 cm średnicy. Wymyśliłam, że także będą z tyłu tej rabaty. Dołki znowu muszą być dość głębokie, ok. 20 cm, trochę staram się spulchnić glebę na dnie i sypię trochę torfu dla poprawienia struktury. Wkładam cebule i wszystko zasypuję, po czym oznaczam korkami na patyczkach, co gdzie rośnie.  
Znaczniki z wykałaczek i korków

Teraz czas na dwa koszyczki tulipanów z przodu rabaty. Kopię dołki, nieco już płytsze, ale szersze (znowu problem z miejscem, ale jakoś się wpasowują). Sypię trochę torfu i układam cebulki. Postanowiłam zrobić dwie grupy dwukolorowe: odmiana egzotyczna "Artist" (pomarańczowo-zielone) plus żółta pełna "Sun Lover" oraz różowa pełna "Up Star" z lawendową "Blue Diamond".

"Up Star"+"Blue Diamond"
"Artist"+"Sun Lover"

Sadzę po 5 cebul każdej odmiany (dość gęsto, ale mam nadzieję, że dadzą tam radę w tym tłoku). Koszyczki zasypuję i wsadzam znacznik. 


Iksja+"tulipan "Up White"+narcyz "Tete-a-tete"

 Inne zestawienie to narcyz "Tete-a-tete", tulipan "Up White (biały pełny) oraz Iksja - mix kolorów. Wsadzam je koło siebie w ten sposób, gdzie najmniejsze cebulki w środku to Iksja, potem idą tulipany i na końcu narcyzy. Koszyczka tutaj nie użyłam, bo był za mały po prostu. Narcyz "Salome"+"Ice King"
Następnie koło dwóch sadzonek trytomy oraz wcześniej wsadzonego czosnku, postanowiłam wsadzić 10 narcyzów dwóch odmian: "Salome" i "Ice King". Cebule są spore, więc i dołki muszą mieć z 15-20cm. Na dno każdego sypię trochę torfu i wkładam cebule. Przysypuję i oznaczam - jak zwykle :). 
W miejscach lekko zacienionych wsadziłam szachownicę kostkową. Cebulki są malutkie, potrzebują głębokości ok. 7-8cm. Wsadzam 2x20 cebulek i zasypuję.Co jeszcze wsadziłam i nie miałam już siły fotografować :): 

- czosnek błękitny - w grupach po kilka przy siatce, w słońcu, oraz na tyłach rabat - czosnek ten dorasta do 60 cm; 
- czosnek kazachstański (różowy) i tulipan "Cafe Noir" (czarny) - zestawiłam ze sobą wzdłuż jednej ze ścieżek; 
- hiacyncik hiszpański biały (cebulica dzwonkowata) - w miejscu słonecznym, koło dzwonka karpackiego, przy zawilcach i goździkach brodatych; 
- cebulica syberyjska (niebieska) - wsadziłam w półcieniu, na obrzeżu innych rabat; 
- tulipan liliokształtny "Ballerina" - wsadziłam pod jedno z drzewek, pomiędzy odnogami komarzycy - żeby na wiosnę ładnie się razem zestawiły kolorystycznie; 
- zawilce wieńcowe wsadziłam pomiędzy konwalie, przypadkowo; 
- krokusy rozrzuciliśmy po trawniku i gdzie spadły, tam dołek i cebulka w środek, aby było naturalnie :); 
- czosnek wężowy, narcyz "Gigantic Star" i tulipan "Negrita" - posadziłam razem - czosnek w środku (najwyższy), a dookoła tulipany i narcyzy. Zwykle sadząc czosnek z innymi cebulami, nie daję już koszyczków, bo zwierzątka podziemne nie lubią zapachu czosnku, więc mam nadzieję, że i sąsiadujących cebul nie ruszą ;). 

I to jeszcze nie wszystko, ale nie chcę już przynudzać :) Zobaczymy na wiosnę, co się urodzi. 


Joanna. 
3 komentarze:

 1. Joanna ! Ale harówka.... gratuluję entuzjazmu, ale tych cebulek dużo ! Byle do wiosny !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. gdyby z takim zaangażowaniem prowadzono Naszą Gospodarkę .................
  pozdrawiam mocno

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha... ;) również pozdrawiamy i zapraszamy na wiosnę!

   Usuń