DOŁĄCZ!

Translate

niedziela, 9 września 2018

Werbena cytrynowa (Lippia trójlistna) - pierwszy sezon uprawy.


Moje ziołowe odkrycie tego sezonu - werbena cytrynowa, inaczej lippia trójlistna. 
Przepięknie pachnący krzew, robię z niego napary albo aromatyzuję nią wodę. Dodatek do ziół, z których zwłaszcza w sezonie robię pyszne herbatki. Jeśli jeszcze jej nie znacie, to polecam! 

Werbenę wsadziłam w czterech miejscach w ogrodzie na wiosnę. Przeczytałam, że to u nas roślina raczej jednoroczna, bo nie znosi mrozów poniżej -10 stopni. Oryginalnie, pochodzi z cieplejszych rejonów świata, gdzie jest wielkim krzewem, dorastającym do kilku metrów wysokości, rozłożystym, kwitnącym pięknie na biało. U mnie, z tych kilku miejsc, najlepiej sprawdziło się to najmniej słoneczne, a lekko ocienione, pomiędzy krzewami porzeczek. Tam werbena dorosła mi do ok. 70 cm. Teraz, w połowie września, jeszcze nie kwitnie. Rośliny w słonecznych częściach są dużo mniejsze, a ja nie podlewałam ich w sezonie. Myślę, że przy większej ilości wody, rozwinęłyby się bardziej. 


Zapach jest piękny, świeży cytrusowy - wspaniały! 
Poza używaniem do napojów, dodaje się ją do zup, sosów, przetworów. Wyobrażam ją sobie z powodzeniem w nalewkach owocowych lub dżemach. 

Jeśli chcecie kupić suszone liście werbeny jako zioło do naparów, to dowiecie się o szeregu jej wspaniałych właściwości. Ja ich tu nie będę wszystkich wymieniać, bo nie jestem zielarzem.
Sama zamierzam ją przed zimą ściąć i ususzyć, a rośliny okryć i spróbować przezimować. Jeśli zima będzie łaskawa, to wierzę, że dadzą radę. 
Roślina nadaje się świetnie też do doniczek, a można ją przezimować w jasnym, chłodnym miejscu - tak samo, jak większość roślin egzotycznych, które nie zimują w Polsce. Tutaj krótki filmik: 
Macie werbenę? Może komuś udało się przezimować w gruncie? Joanna 


3 komentarze:

 1. Dzięki za info. :)
  Jeżeli ta roślina wytrzymuje do -10 stopni, to pod odpowiednim przykryciem zniesie i niższe temperatury powietrza, więc jakoś bardzo o jej zimowanie nie musisz się martwić. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. na zimę wykopałam, wsadziłam do dużego wiadra, trzymałam w nieogrzewanym pomieszczeniu; na wiosnę wróciła do ogrodu :)
  w tym roku spróbuję przechować w ogrodzie... zobaczymy

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jest chyba zbyt popularna w naszych stronach :P Mega ciekawa!

  OdpowiedzUsuń