DOŁĄCZ!

Translate

niedziela, 9 kwietnia 2017

Murarki wylatują!Jakiś tydzień po umieszczeniu kokonów w ogrodzie, zaczęły budzić się pszczoły. Początkowo powoli wykluwały się z kokonów.
Potem nagle zaczęło być super ciepło w dzień i przychodzę pewnego popołudnia, a tam mnóstwo pszczół lata wokół domków... Poobserwowałam chwile i doszłam do wniosku, że to samce się obudziły. 1-2 tygodnie po nich budzą się samice.

Kokony wcześniej umieściłam w pudełku, z wyciętą szczeliną i zabezpieczyłam gumkami. To wszystko po to, żeby kokony nie były dostępne dla ptaków i spokojnie czekały na swój czas. a gdy się wylęgną, pszczoły wylecą przez szczelinę.
Pudełko umieściłam na przygotowanym dla pszczół domku.

Jako pierwsze obudziły się samce po tej fali ciepłych dni pod koniec marca i latały wokoło domków (wszystkich trzech, wraz z powieszonym już hotelem). To jest takie miłe uczucie stać w miejscu, gdzie wokół Ciebie latają pszczoły... One nie żądlą (przypominam), więc nie ma się czego bać, a takie piękne, rude są... Sama przyjemność.

Po jakimś czasie budzą się i samice. Po zapłodnieniu, zaczynają zasiedlać rurki.

W tym sezonie zobaczę, jak sprawdzają się domki dla nich.
Joanna.


3 komentarze:

 1. Przymierzamy się też do murarek ale jakoś nam to nie wychodzi. Próbowaliśmy własnym sposobem zrobić dla nich te domki a chyba w końcu zamówię gotowe i profesjonalne i wtedy może się uda.
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super! Naprawdę się cieszę, że ogrodnicy starają się ratować pszczoły i umożliwić im egzystencję :) Super, że jest nas coraz więcej. Przepiękny widok :)

  OdpowiedzUsuń
 3. wow! Aż się chce mieć takie murarki u siebie :)

  OdpowiedzUsuń