DOŁĄCZ!

Translate

wtorek, 11 kwietnia 2017

Efekty tworzenia rabaty warstwowej, czyli jak się wszystko po zimie przerobiło.


Na jesień tworzyłam nowe rabaty lub na częściach warzywnych tworzyłam warstwowe grządki.
Opowiadałam o tym w kilku miejscach, między innymi:
Ta rabata była robiona na części już uprawianej.
We wrześniu wyglądało to tak:


Wysypałam trochę kurzaka i sukcesywnie dokładałam materii organicznej.Tu dostawa świeżo skoszonej trawy od sąsiada, widać, była. W innej części liście - co miałam, to dokładałam...


A na koniec przykryłam słomą i tak do wiosny zostało.Teraz!

Poza tym, że zboże rośnie na tej części co to było w słomie (będę je wycinać - dodatkowa materia zielona), to rozgrzebałam rękami warstwę wierzchnią i efekt bardzo mi się podoba.Trochę o tym opowiadam tutaj:
Zachęcam do zamiany nawet trawnika w rabaty tym sposobem.
Tutaj pokazuję przykład innej grządki, która stworzyła się też od jesieni do teraz na trawniku.Zwłaszcza fajne jest to na jesień, bo w zimie się przerabia, ale jeśli teraz - na wiosnę - macie część, której i tak nie używacie, a chcecie zagospodarować tak, żeby jesienią coś już móc wsadzać, to też można. Tutaj instrukcje takie krok po kroku. Myślę, że jak będziecie podlewać regularnie, to można to przerabianie się przyspieszyć.Joanna.


3 komentarze:

 1. Kompostownik robię w miejsce przyszłej rabaty czy ogólnie nasadzeń i mniej więcej od jesieni do wiosny mam pod nim piękną ziemię, a u mnie gliniasta, więc mega siłę ma taki kompostownik :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie podobnie to wygląda jak u Ciebie. Rozgarniam ściółkę i robię wow. Miękka, bogata gleba, pełna wszelkiego życia. A była wcześniej jak to na Podlasiu, laski, piaski i karaski. No to u mnie były piaski a w części podwórka rapa. to taka czerwona ziemia, którą można ruszyć jedynie jak jest mokro. Jak są latem upały to gracka odskakuje z brzękiem tak jak od kamienia. Tam jeszcze rabat nie robiłam ale sadziłam dynie. Kopaliśmy dosyć spore dołki i dawaliśmy do tych dołków dwudziesto litrowe wiadro kompostu a potem cały czas dodawałam jakąś ściółkę i tak dynie sadziłam na tym już dwa lata i były super.
  jeszcze chciałam napisać o tej mojej jabłonce, o której wspominałam pod postem o przytulaniu. Jest ona otoczona takim kamiennym kręgiem średnicy ok 1,5 m. W zeszłym roku postanowiłam, że wszystkie nadgniłe jabłka, zamiast je wynosić do kompostu pójdą do tego kręgu razem z wszystkimi zgrabionymi z pod niej liśćmi i trochę skoszonej trawy. Teraz na wiosną jak zajrzałam pod tą ściółkę to po prostu szok jak tam wszystko żyje aż się rusza. Roi się od dżdżownic i innych żyjątek. Myślę, że jabłoneczka powinna być zadowolona.
  Pozdrawiam. Edyta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ta czerwona ziemia, wiem co masz na myśli, ale nie miałam przyjemności z nią pracować :)
   ściółką można poprawić strukturę chyba każdej ziemi, trwać to może kilka sezonów, ale jest skuteczne. można też zakładać nowe rabaty, podwyższone, wtedy jednak trzeba mieć jakiś kompost lub ziemię, żeby w nie wsypać poza tymi materiałami azotowymi i węglowymi.
   z jabłonką to chyba dobry pomysł, chociaż niektórzy się pewnie obruszą, że wszystkie choroby itp. itp. ale ja też uważam, że skoro coś spadło w danym miejscu, to w danym miejscu mu najlepiej będzie i jeśli nie trzeba, to nie przenosić. ładnie musi wyglądać ten kamienny krąg :)

   Usuń