DOŁĄCZ!

Translate

piątek, 16 grudnia 2016

"Wpływ Księżyca 2017" - kalendarz księżycowy Witolda Czuksanowa

Kilka słów o "Wpływie Księżyca 2017" - to, jak co roku, kalendarz ze zbiorem porad na nadchodzący sezon. Tutaj pisałam o tym na rok 2016. Konstrukcja jest taka sama. Bardzo ciekawe jest zagadnienie wpływu księżyca na ogród, na rośliny... W moim odczuciu wpisuje się to w permakulturę również, bo działamy tutaj zgodnie z rytmem natury, pomagając jej, nie zmuszając do tego, co chcemy robić. Przy czym to jest poradnik ze zbiorem wskazówek, a nie sztywnych zasad, więc - jak zawsze - na końcu decydujemy my, co czujemy, że najlepiej jest zrobić i kiedy :).
Cena 16,90 tym razem. A tutaj 10 minut ode mnie w próbie recenzji tegoż poradnika :)


Jedno pytanie do Was...

Witold Czuksanow pisze:
Od kilku sezonów do kalendarza wprowadzam też informację o tak zwanych węzłach, czyli perygeum i apogeum. Odpowiednio jest to czas, gdy Księżyc jest maksymalnie zbliżony do Ziemi i od niej oddalony. Właśnie jestem na etapie sprawdzania, czy to zjawisko również ma znaczenie w doborze prac ogrodniczych. Ze wstępnych obserwacji wynika, że okres, gdy Księżyc się przybliża, należy traktować podobnie jak dni zaznaczone na brązowo, a gdy oddala - na niebiesko. Zaawansowanych czytelników "Wpływu Księżyca" prosiłbym o podzielenie się swoimi obserwacjami w tej sprawie.
[cyt. za: "Wpływ Księżyca 2017", s. 8-9]

Czy ktoś wie, jak na rośliny wpływa perygeum i apogeum?
Joanna.

1 komentarz:

  1. Księżyc wpływa praktycznie na wszystko, nawet na nas :) Ja niestety dopiero zaczynam przygodę z ogrodnictwem.. Ale szybko się uczę :)

    OdpowiedzUsuń