DOŁĄCZ!

Translate

piątek, 23 września 2016

Odświeżamy i zabezpieczamy drewniane meble ogrodowe, taras itp.

Ja tak zwykle na jesień, przed zimą, robię tego typu porządki, ze pomaluję ławę ogrodową, a może i nawet taras. Można to też robić na wiosnę, a nawet można dwa razy w roku - wszystko zależy od tego, z jakiego drewna macie meble czy taras i jak do tej pory był impregnowany. Deski tarasowe można na przykład olejować i wtedy lepiej tej metody się trzymać. Ja mam u siebie ławę ogrodową malowaną lakierobejcą w zeszłym roku, a taras również malowany, ale dawno już, dawno...


Producenci mebli oraz materiałów do ich impregnacji zalecają takową co najmniej raz w roku - wiadomo, to się opłaca, a i pewnie jest w tym wiele prawdy, że jak się dba regularnie, to drewno dłużej będzie służyło. Ja się przyznaję, co roku nie robię takich akcji, altany jeszcze nie malowałam po pierwszym razie, taras dopiero teraz po 2-3 latach po raz pierwszy, tylko ławę tak co roku się staram, bo jednak widać na niej ząb czasu i wpływ pogody :). Ale taki też z drugiej strony urok drewna...

Ława jest oryginalnie koloru takiego ciepłego, żywego, nie wiem jaka to nazwa będzie, więc pomaluję ją lakierobejcą bezbarwną, żeby zabezpieczyć tylko.
Wybieram pogodny dzień i kiedy w prognozie nie ma deszczu na najbliższe 24 godziny, żeby ława mogła spokojnie wyschnąć. 

1. Pierwszym krokiem przy jakimkolwiek odświeżaniu i impregnowaniu elementów już używanych jest ich oczyszczenie.
Stawiam ławę na jej jednej krawędzi, żeby mieć dostęp do jak największej jej części.


Szczotką twardą czyszczę z wszelkich rzeczy, które się do ławy przykleiły czy które ptaszki zostawiły na jej powierzchni :).

Chcę też wygonić wszelkie żyjątka, które z ławy korzystają permanentnie, np. biedronki, które mają gniazda z dziurach po sękach. Odkryłam, że nawet zwykła ogrodowa ława jest elementem ekosystemu :)

Teraz przecieram całość papierem ściernym o średnich oczkach - tutaj trzeba dostosować do materiału, można użyć drobnoziarnistego papieru, żeby nie zarysować powierzchni. A jeśli macie coś, co wymaga głębszego przetarcia, to weźcie gruboziarnisty papier.

Na koniec zbieram pył lekko wilgotną ściereczką.

2. Drugi krok to malowanie. Ten krok jest drugi tylko wtedy, kiedy nie musicie uprzednio wyczyścić elementów dogłębnie... W sklepach dostępne są różne specjalne środki do czyszczenia czy np. odszarzacze i tak dalej, które można zastosować, jeśli elementy tego wymagają. W moim przypadku nie trzeba było tego robić. Poza tym im mniej chemii, tym lepiej...Maluję lakierobejcą, ale można użyć bejcy czy lakieru. Pędzel mam raczej miękki do płaskich powierzchni. Do desek tarasowych, które są jakby karbowane (nie wiem, jak się to fachowo nazywa), trzeba dobrać twardszy pędzel.

Po skończonej robocie, dajemy wyschnąć. Ja malowałam tylko raz.
Joanna.

12 komentarzy:

 1. No to Ty dzielną kobietą jesteś. My też swoje meble (niewiele ich jest) zabezpieczamy, ale ja tylko przytrzymuję i podaję potrzebny sprzęt. Pozdrawiam i życzę wspaniałej niedzieli:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha dziękuję :)) Pomoc nie zawsze jest pod ręką, a nie ze wszystkim można czekać ;) pozdrawiam!

   Usuń
 2. Rozpoczęłam odświeżanie niektórych mebelków, pora całkiem dobra, bo i pogoda sprzyja ;)
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie wyszło. Na zdjęciach jeszcze taka piękna pogoda, a dziś już tak zimno :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka kolej rzeczy... jesień też jest piękna i powietrze chłodne i świeże :)

   Usuń
 4. Po renowacji ławko-stolik wygląda jak nowy :) Faktycznie super wyszło :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem pod wrażeniem, zawsze imponowały mi kobiety, które tak świetnie odnajdują się w zadaniach kojarzonych z facetami. Oby było ich więcej i oby więcej panów też umiało się wykazać w tych kwestiach, a niestety różnie z tym bywa. Ja też muszę odświeżyć, ale ławkę, którą zresztą sam zrobiłem kilka lat temu. Teraz jest biedna w schowku, ale w następnym sezonie chcę ją w ogrodzie ustawić. Co ciekawe zrobiłem ją z drewna jakie zostało sąsiadowi po stawianiu altany. Do tego złącza ciesielskie z eArmet, impregnat, farba do drewna i wyszedł niczego sobie mebelek. Niestety czas zrobił swoje i już nie jest taki ładny jak na początku. Zainspirowałaś mnie, żebym się się za tę swoją ławkę zabrał. Przy okazji gratuluję świetnego bloga!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i bardzo się cieszę, że mogłam zainspirować! Mnie się bardzo podoba idea tworzenia własnych mebli albo odrestaurowywania starych. Mam w altanie szkielet starej ławki, którą też chciałabym odnowić, ale nie wiem jeszcze, jak się za to zabrać :) Może w przyszłym sezonie. pozdrawiam!

   Usuń